labirynt

Wpisy

 • wtorek, 26 marca 2013
  • Akcja - zabawna edukacja! O książkach dla nauczycieli.

   Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Impuls miałam okazję zapoznać się i wypróbować w praktyce cztery niezwykłe książeczki autorstwa Doroty Niewoli – „Zabawy matematyczne”, „Zabawy inscenizacyjne o tematyce przyrodniczej”, „Jesteśmy aktorami. Scenariusze teatrzyków dziecięcych” oraz „Zabawy integracyjne i nie tylko”.

   Seria książeczek dla wychowawców przedszkolnych i nauczycieli nauczania początkowego dostarcza wiele pomysłów na nowe zabawy, wyliczanki, wierszyki i teatrzyki dla dzieci. Ponieważ pracuję w tzw. edukacji nieformalnej, ucieszyłam się z możliwości poszerzenia zbioru aktywności, które mogłam zaproponować dzieciakom. Książeczki nie są duże – najgrubsza z nich, „Zabawy integracyjne i nie tylko”, ma zaledwie 149 stron – ale bogate w pomysły. Treści są zaserwowane przejrzyście, dużą czcionką, ozdobione zabawnymi ilustracjami (czarno-białymi) – całość sprawia więc wrażenie bardzo przyjaznej. I taka właśnie jest!

   Przy całej mojej sympatii do tych książeczek, muszę jednak podkreślić, że pożytek z niej będą mieli głównie nauczyciele i opiekunowie młodszych dzieci (4-6 lat). Wiele proponowanych zabaw opiera się na podobnym schemacie, zmienia się tylko np. wierszyk lub wiodąca postać, dlatego nie należy oczekiwać skomplikowanych czy bardziej złożonych propozycji. Nie jest to jednak wada gdy mówimy o przedszkolakach – wśród nich każda wypróbowywana przeze mnie zabawa wzbudzała podobny entuzjazm.

   Najbardziej przypadła mi do gustu niespełna stustronicowa pozycja pod tytułem „Jesteśmy aktorami. Scenariusze teatrzyków dziecięcych”, w której można znaleźć propozycje krótkich przedstawień na niemal każdą okazję. Patrząc za okno, warto by chyba odegrać scenariusz pod tytułem „Żegnamy zimę i witamy wiosnę” ;)

    Wszystkie propozycje zawarte w książeczkach są dość proste i oczywiste dla dorosłego czytelnika. Ale znając dzieci i ich sposób pojmowania świata, wiadomo, że właśnie taki sposób podania informacji (np. o burzy, figurach geometrycznych czy opiece nad zwierzętami) dociera do nich najlepiej. Najtrudniejsze treści znajdują się zapewne w „Zabawach matematycznych”, ale nawet tutaj zadbano o jasność przekazu i atrakcyjną dla dzieci formę. Przy każdym tytule aktywności we wszystkich książkach z serii podany jest cel, jaki jest zamierzony przy danej zabawie, co ułatwia wybór i dostosowanie się do aktualnych zadań dzieci. Często pojawiają się również dodatkowe sugestie, jak dzięki proponowanym scenariuszom zachęcić dzieci do dalszego działania (np. odnowienia budki dla ptaków na zimę).

   Dobrze, że na polskim rynku wydawniczym pojawiają się takie pozycje – niezbyt obszerne, niezbyt drogie, a naprawdę inspirujące do pracy z dziećmi - dlatego, że będąc dorosłym tak łatwo zapomnieć, jak wyglądał świat, gdy patrzyliśmy na niego oczami dziecka. Książki Doroty Niewoli przypominają, że nie potrzeba drogich zabawek czy nad wyraz wyszukanych zajęć by zapewnić dzieciom niezwykłe chwile – wystarczy kawałek podłogi i dorosły z pomysłem, a wtedy nawet skomplikowana matematyka okazuje się prosta i zabawna.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ninetaj
   Czas publikacji:
   wtorek, 26 marca 2013 19:30

Kanał informacyjny

Napisz do mnie
annamea(at)gmail.com