labirynt

Wpisy

 • poniedziałek, 12 lipca 2010
  • "Opowieść podręcznej" - czyli niebezpiecznie realna fikcja

   Jestem magistrem!

   A teraz zamierzam spróbować nadrobić zaległości powstałe w czasie kiedy więcej niż czytać powinnam się była uczyć ;) Czytać czytałam dużo, ale na recenzowanie nie wystarczyło już czasu - postaram się więc chociaż wspomnieć o najciekawszych książkach. Na pierwszy ogień więc - "Opowieść podręcznej" autorstwa Margaret Atwood, czyli książka niezwykła, wciągająca i pozostawiająca czytelnika w stanie lekkiego niepokoju.

   Oto historia, którą różni mądrzejsi ode mnie ludzie nazywają antyutopią. Niedaleka przyszłość, gdzieś w Ameryce, czarne wizje dotyczące naszej cywilizacji... Kobiety sprowadzone do roli dodatku do mężczyzn, wcielające się w przydzielone im role - czy to żon, czy to służących, czy to podręcznych właśnie. Czyli pewnego rodzaju surogatek, inkubatorów, nie można nawet powiedzieć, że kochanek, gdyż seks w tym świecie jest czymś wielce niestosownym i nie mającym prawa przynosić przyjemności.

   Bardzo dobrze napisna książka. Codzienne życie naszej bohaterki przeplata się tu z jej wspomnieniami, całkiem świeżymi jeszcze - innego życia, innego czasu. Ukochany mężczyzna, dziecko, kot... Wszystko co utraciła razem z pracą i pieniędzmi gdy w kraju zapanowały nowe "obyczaje". Polityczne aspekty całej historii poznajemy w migawkach zaledwie, zamach na rząd, pozbawienie kobiet praw obywatelskich, rosnący z dnia na dzień strach, totalne ubezwłasnowolnienie... I te migawki zaostrzają nasz apetyt - chcielibyśmy wiedzieć wszystko od razu - "jak to?", "dlaczego", "ale czy to w ogóle możliwe?" - a dany jest nam jedynie fragmentaryczny obraz, i to ciągłe poczucie zagrożenia...

   Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, zarówno sama historia, jak i sposób jej opisania. Dobra proza, która jednak niekoniecznie musi wszystkim przypaść do gustu. Ja lubię takie opowieści, przejmujące tym bardziej, że wcale nie wydają się takie nieprawdopodobne...

   Ocena: 5/6

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „"Opowieść podręcznej" - czyli niebezpiecznie realna fikcja”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ninetaj
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 12 lipca 2010 18:25
 • wtorek, 06 lipca 2010
 • czwartek, 01 lipca 2010
  • Mów mi dobrze...

   Niedługo bronię pracę magisterską, i chociaż na czytanie znajduje czas to na pisanie o tym już niekoniecznie... Boję się, że pouciekają mi wszystkie ważne myśli i refleksje na temat przeczytanych książek. Jeszcze bardziej boję się obrony, a najbardziej... tego co będzie potem. Cóż. Zobaczymy.

   Bardzo się ostatnio przywiązałam do tej piosenki. Wreszcie udało mi się być na ich koncercie i było super :) Więc dzielę się tą małą radością z Wami, bo mam nadzieję, że ktoś jeszcze tutaj zagląda.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ninetaj
   Czas publikacji:
   czwartek, 01 lipca 2010 19:30

Kanał informacyjny

Napisz do mnie
annamea(at)gmail.com