labirynt

Wpisy

 • piątek, 28 września 2012
  • Po Afryce z "Królową deszczu"

   Nie ma nic przyjemniejszego niż całkiem niespodziewanie trafić na dobrą książkę. A taka właśnie sytuacja przydarzyła mi się za sprawą „Królowej deszczu” Katherine Scholes. Niby coś o tej książce słyszałam, niby zerkałam w bibliotece na półkę czy przypadkiem jej nie ma, ale tak naprawdę sięgnęłam po nią z braku innych, bardziej interesujących mnie pozycji.  No i nie wydawała mi się zbyt gruba na mój ostatnio leniwy, czytelniczy nastrój ;)

   Spodziewałam się romansu. Łzawej historii. Przewidywalnego biegu wydarzeń wiodącego do jeszcze bardziej przewidywalnego finału. A dostałam nietuzinkową opowieść o działaniu organizacji misyjnych w Afryce. O twardych zasadach cywilizowanego świata, nie zawsze przystających do surowych warunków życia w dzikim kraju, gdzie wszędzie jest daleko i nic nie jest oczywiste. Gdzie jednego dnia można być królową plemienia, a drugiego wygnaną czarownicą. Gdzie wybory mogą kosztować życie. Swoje albo innych. I między tym też trzeba czasem wybierać.

   Ale miłość i romans były również. Tyle, że tak nieoczekiwane, tak zaskakujące i tak skomplikowane, trudne i nie gwarantujące happy endu, że aż by się chciało mieć jakąś moc odmienić płatający figle los…

   Jest też o przyjaźni. Głębokiej i ponad wszystko. O tym, że taka przyjaźń może zacząć się od niechęci. O tym, że taka przyjaźń naznacza na całe życie.

   Główna bohaterka, Annah, była kiedyś misjonarką i głęboko wierzyła w sens swojej pracy. Brutalne wydarzenia i brak zrozumienia ze strony zwierzchników spowodowały, że postanowiła działać na własną rękę. To była trudna i wyboista droga, tym trudniejsza, że naznaczona bólem straty i odrzucenia. Wieloletnia wędrówka i podróż przez życie oraz afrykańskie bezdroża prowadzi ją jednak jasno ku jednemu celowi – opowiedzieć osieroconej córce misjonarzy z Langali za co tak naprawdę umarli jej rodzice.

   Polecam

   

   Ocena: 5/6

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Po Afryce z "Królową deszczu"”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ninetaj
   Czas publikacji:
   piątek, 28 września 2012 11:23

Kanał informacyjny

Napisz do mnie
annamea(at)gmail.com